האם להיות ראשון בגוגל זו אסטרגיה שיווקית
טובה עבור האתר שלך?

אין מקדם אתרים שלא שמע את המשפט: "אני רוצה להיות ראשון בגוגל" מאחד מלקוחותיו.
אך האם זו באמת המטרה הנכונה, ומה זה אומר בכלל – להיות ראשון בגוגל? בפוסט זה אציג את שיטות הקידום השונות ואסביר מה כרוך בהגעה לעמוד הראשון בגוגל. ספוילר: זה דורש זמן, תקציב ולא פחות חשוב – יכולת התמודדות עם נפח גדול של תנועת גולשים, המתבטא בטלפונים ואימיילים רבים מלקוחות פוטנציאליים.השאלה המרכזית שעולה אצל כל מי שרוצה לקדם את האתר היא האם להשתמש בקידום ממומן, קידום אורגני, או בשניהם?

אסביר בקצרה את ההבדלים בין שני סוגי הקידום.

קידום אורגני
קידום אורגני משמעו העלאת הדירוג של אתר במנוע החיפוש של גוגל, באזור שאיננו ממומן – ורצוי שזה יהיה בעמוד הראשון של תוצאות החיפוש. אם תופיעו בעמוד החמישי, סביר להניח שאף לקוח לא ימצא אתכם. 91.5% מהקליקים לאתר מגיעים מהעמוד הראשון של תוצאות החיפוש, עובדה המוכיחה שמעטים מהגולשים טורחים לעבור לעמודים הבאים. יתרה מזאת, גולשים רבים לא מגיעים אפילו לתחתית העמוד הראשון – בעיקר אלו המשתמשים במכשירים ניידים, שהיום מהווים את הרוב מכלל הגולשים.

קידום אורגני של אתר נעשה בדרכים מגוונות: שימוש במילות המפתח הרלוונטיות (לאחר ביצוע מחקר מילות מפתח מקיף), בניית קישורים, הוספת תוכן ושיפור התוכן הקיים, אופטימיזציה של מבנה האתר (מבחינת ההיררכיה בין העמודים, כתובות ה-url וכו'), האצת מהירות הטעינה של האתר על חלקיו השונים ועוד. חשוב לציין שהתוצאות של קידום אורגני אינן מיידיות – לוקח זמן עד שהאלגוריתם של גוגל מזהה את השינויים שבוצעו באתר והדירוג של האתר משתנה בעקבות כך. זה עשוי לקחת בין כמה שבועות לכמה חודשים.

קידום ממומן
כל קישור שאתם רואים בתוצאות החיפוש שמתחתיו מופיעה המילה "מודעה" בעברית או "Ad" באנגלית, הוא קידום ממומן. מודל התשלום בשטח הפרסום הממומן של גוגל הנו מכירה פומבית, בה מתחרים בעלי העסקים בכדי להיחשף לגולשים רבים. קיימת חשיבות רבה למקם את המודעות המפנות לאתר שלכם במקום בו יש תנועה רבה של מתעניינים שעשויים להפוך ללקוחותיכם.

אם בוחרים לקדם אתר במנוע החיפוש של גוגל בצורה ממומנת, המקום לעשות זאת הוא ממשק הפרסום של גוגל, Google AdWords, בו אתם משלמים עבור כל קליק על המודעה. יתרון אדיר של שימוש בשיטה זו הוא שהמודעה עולה לאוויר כבר באותו היום, הגולשים נחשפים לעסק שלכם והאתר שלכם יכול להתחיל להרוויח המרות: טלפונים, מיילים, הרשמה לרשימת תפוצה, רכישת מוצרים ועוד.

למה בכלל להשקיע בקידום אורגני?
לאחר הבנת על ההבדלים בין שני סוגי הפרסום בגוגל, אתם עשויים לשאול – למה כדאי להשקיע בקידום אורגני אם זה לוקח כל כך הרבה זמן? הרי בשימוש בקידום ממומן ניתן להגיע למיקומים גבוהים ונחשקים במנוע החיפוש תוך זמן קצר.

אז הנה כמה סיבות:

תקציב מוגבל
למרבית העסקים, קטנים וגדולים כאחד, יש תקציב פרסום מוגבל. אפשר לחשוב על זה כמו על שתילת זרעים שיניבו לכם פירות בעתיד. בנוסף, במידה שאזל לכם התקציב לפרסום ממומן בגוגל, אם האתר שלכם ממוקם גבוה גם בתוצאות האורגניות בזכות קידום אורגני שעשיתם, הפוטנציאל שלכם למשוך גולשים לאתר עדיין גדול.

חיזוק הנוכחות ברשת
בעזרת שילוב של קידום אורגני וממומן תוכלו לפרסם את עצמכם תחת מספר מילות מפתח, וכך תופיעו גם בתוצאות הממומנות וגם באורגניות. לקוחות פוטנציאליים יתרשמו מאתר בית עסק המופיע בתוצאות ממומנות ואורגניות כאחד, מה שישפר את תדמיתכם ויסייע לבנות את המיתוג של העסק. עסק שמשקיע בפרסום ובעל נוכחות במספר מקומות ברשת עושה רושם של עסק רציני, יציב ומעל הכל – מצליח.

מוניטין
אז אולי אתם רוצים פרסום "כאן ועכשיו" וחושבים שמכיוון שמדובר באינטרנט כל התהליך קורה מהר. אבל פרסום איכותי לוקח זמן – וזה נכון גם לפרסום מסורתי בשלטי חוצות ופרסומות בעיתונים ובטלוויזיה: המסרים לא מחלחלים מייד, לוקח להם זמן לשקוע. הרעיון הוא לא רק לצעוק את שמכם, אלא גם לבנות מוניטין שישרת אתכם לטווח הרחוק. השקעה בקידום אורגני תתרום למוניטין העסק בעתיד.

מיקום ראשון – האם זה שווה את זה?
זה הזמן לחזור לשאלה שנשאלה בתחילת המאמר, ולחדד אותה – האם כדאי להיות במיקום הראשון בעמוד הראשון בגוגל? או שזה עוד אחד מהמיתוסים על שיווק דיגיטלי שמפילים יותר מדי בעלי עסקים?
ובכן, במקרה זה להיות ראשון זה מאוד מחייב. שהות במיקום הראשון בעמוד הראשון בגוגל (אורגני או ממומן) דורשת מכם את היכולת להתמודד עם נפח גדול מאוד של מתעניינים. האם אתם מסוגלים להתמודד עם מספר פניות גבוה בטלפון ובמייל במשך שעות רבות במהלך היום? האם יש ברשותכם את כוח האדם הנדרש לטיפול בכל הלקוחות? האם יש לכם מלאי מספק של המוצרים שאתם מוכרים?
מכיוון שעסקים רבים אינם יכולים להתמודד עם כמות גדולה מדי של מתעניינים, יש מספר דברים שניתן לעשות:

1.להגביל את התקציב היומי לפרסום

2.להתמקד במילות המפתח המתאימות ביותר

3.לפזר את הפרסום על פני מספר ערוצי שיווק

4.להגדיר יעדים ספציפיים. על פי סוכנות הדיגיטל Koozai, אלה ששת היעדים החשובים בשיווק באינטרנט:

– הגדלת ההכנסות והמכירות
– הגדלת הטרפיק באתר
– "חניקת" המתחרים
– הגדלת הרווחים
– שימור לקוחות קיימים
– הגדלת המודעות למותג

בהנחה שאין לכם תקציב להשקיע בקידום כל היעדים, בחרו את היעד הדחוף לכם ביותר או זה שיכול לשפר את התוצאות שלכם באופן משמעותי בטווח הזמן המבוקש.

לסיכום
נוכחות במיקומים גבוהים קריטית לחשיפת האתר לגולשים, ולכן מומלץ לשווק את האתר במספר ערוצים (קידום אורגני, קידום ממומן, רשתות חברתיות ועוד). עם זאת, כדי לעמוד במגבלות התקציב ולא "להתפזר", חשוב להשקיע בפעולות שיתנו תמורה נאה ביחס לתשלום ולהגדיר יעדים שאינם רק תלויי מיקום ברשימת תוצאות החיפוש. להיות ראשון בגוגל זה מצוין, אבל זה לא הכל, והחשיבה צריכה תמיד להיות אסטרטגית ועם ראייה לטווח הארוך.

נשמח לשמוע על הרעיונות, השאיפות והחלומות העסקיים שלך.

כמה פרטים ואנחנו שם...

גלילה למעלה

נשמח לשמוע על הרעיונות, השאיפות והחלומות העסקיים שלך.